J Kurs złotego zaczyna korektę Jednocześnie w przyszłym roku PKB może wzrosnąć zaledwie o 0,7 proc. Kwestia ryzyka wyhamowania wzrostu gospodarczego była jednym z argumentów dla których RPP zdecydowała na ostatnim posiedzeniu o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. W tym tygodniu mamy w kalendarzu publikacje PKB za III kwartał, oraz inflacji bazowej. Notowania EURPLN powróciły ponad poziom 4,70, z kolei USDPLN odbił od dołka przy 4,51 już 5 groszy. Dalsze zachowanie się złotego będzie zależne od zachowania się EURUSD. Ten z kolei może być wrażliwy na wystąpienia przedstawicieli FED,…

Kurs złotego wycenił już dzisiejszą decyzję Dlaczego nie ma w tym miejscu zaskoczenia? Narodowy Bank Polski w swojej ostatniej projekcji inflacyjnej pokazał, że inflacja dobije do celu, choć dopiero w 2025 roku. Zdaniem RPP obecny poziom stóp procentowych Arabia Aramco opóźnia planowane IPO aż po aktualizacji zarobków: źródła jest już wystarczający, aby właśnie w horyzoncie prognozy sprowadzić inflację do celu. Sam profesor Adam Glapiński podczas listopadowej konferencji wskazał, że Rada Polityki Pieniężnej chce, aby inflacja umiarkowanie schodziła do…

wykres usd pln

Ekonomiści BNP Paribas prognozują jeszcze większe spowolnienie w przyszłym roku i tylko skromnego odbicia w roku 2024 r. Wymienione czynniki prawdopodobnie pogłębią w ich ocenie spadek rocznej dynamiki PKB… W obiegu dostępne są monety Jak małe firmy i ich pracownicy mogą “BeCyberSmart” o nominałach 1, 5, 10, 25 i 50 centów. Na rewersie przedstawione są sylwetki ojców założycieli i prezydentów Stanów Zjednoczonych. Awersy zawierają wizerunki okolicznościowe, posiadłość Monticello czy chociażby pieczęć prezydenta USA.

Inflacja w USA wyraźnie wyhamowuje Najważniejszym wydarzeniem czwartkowej sesji była publikacja raportu nt. Inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych. Był to raport, z którego dowiedzieliśmy się, że dynamika wzrostu cen w USA w dalszym ciągu wyhamowuje i to jej spowolnienie nagle wyraźnie przyspieszyło. Na przestrzeni ostatnich miesięcy obserwowaliśmy spadek inflacji konsumenckiej w Stanach…

Rekordu inflacyjnego nie unikniemy, to będzie luty lub marzec. O tym czy w Polsce uda się opanować dynamikę inflacji dowiemy się dopiero z końcem 2023 r. Podwyżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach są jednak coraz mniej prawdopodobne. Inflacja wysyła sprzeczne sygnały Dynamika inflacji spadła z 17,9% w październiku do 17,4% w listopadzie (wstępne dane GUS).

Komentarz walutowy – złoty odrabia straty

Spadek cen paliw, zatrzymanie wzrostu cen energii oraz częściowe wyhamowanie wzrostu cen żywności stały w listopadzie za spadkiem inflacji. Okazała się ona niższa nie tylko względem października, ale także oczekiwań rynku. Czy to oznacza, że szczyt inflacji w Polsce jest już za nami?

Jego zdaniem obecny poziom stóp procentowych jest wystarczający, aby poradzić sobie z problemem inflacji. Co więcej, rynek stopy wycenia obecnie, że można liczyć nawet na 50 punktów bazowych… Pomimo długiego weekendu w Polsce, zdecydowana większość światowych rynków działała wczoraj normalnie. Wtorkowa sesja przyniosła nieznaczne cofnięcie na amerykańskim rynku Szef banku Anglii, Mark Carney, wygłosił wywiad do kanału telewizyjnego akcji, a także umocnienie dolara. Kurs dolara czeka na decyzję Rezerwy Federalnej Jeśli chodzi o dziś, kluczowym wydarzeniem dnia jest decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie poziomu stóp procentowych. Komunikat Fed zostanie podany o godzinie 19;00, a 30 minut później rozpocznie się konferencja prasowa, której przewodnicy zł bdzie prezes Fed – Jerome Powell.

Pod koniec ubiegłego tygodnia wywołało szeroki rajd na bardziej ryzykownych aktywach. Tracą „aktywa ryzyka” Chiny poinformowały w weekend, że chcą trwać przy swoim “dynamicznym podejściu” do kontrolowania Covid-19. Kraj środka nie zaprezentował zbyt wielu sugestii, że złagodzi swoją strategię zerowej tolerancji dla koronawirusa po niemal trzech latach od początku pandemii. Dolar zyskuje 0,55% do chińskiego juana, podczas gdy… Wieści, na które desperacko liczyły rynki, w zeszłym tygodniu w końcu się pojawiły. Inflacja w USA okazała się niższa od oczekiwań, w wyniku czego rentowności amerykańskich obligacji spadły najsilniej od czasu pandemii, zaś aktywa ryzykowne na całym świecie gwałtownie zyskały.

  • https://fxtop.biz/wp-content/uploads/2021/08/digital-world-map-hologram-blue-background-100×100.jpg
  • https://fxtop.biz/wp-content/uploads/2021/08/alinma_4.jpg
  • https://fxtop.biz/wp-content/uploads/2021/08/close-up-of-bar-graph-with-executives-negotiating-background-100×100.jpg
  • https://fxtop.biz/wp-content/uploads/2021/08/alinma_4-100×100.jpg

Kurs złotego jest najsilniejszy od wielu miesięcy Zwyżka notowań BOSSAPLN była przede wszystkim wynikiem sytuacji, która rozgrywała się na rynku amerykańskiego dolara. Wartość dolara tąpnęła bowiem po czwartkowym niższym od oczekiwań odczycie inflacji w USA – i to wywołało efekt lawiny na światowych rynkach walutowych, obserwowanej w czwartek i piątek. W przypadku kursu USD/PLN notowania zniżkowały z okolic 4,70 jeszcze na początku czwartkowej sesji do ok. 4,50 pod koniec sesji w piątek. Dzisiaj rano notowania dolara delikatnie odreagowują wcześniejsze zniżki, co skutkuje…

W związku ze wzrostem liczby zakażeń rosną również obawy o perspektywy gospodarcze Chin – dane w tym tygodniu pomogą zrozumieć skalę spowolnienia. Obecny tydzień będzie intensywny dla rynków również za sprawą publikacji szeregu danych ze światowej gospodarki, w tym wstępnych odczytów inflacji w strefie euro i w Polsce za listopad. Notowania złotego zakończyły ostatni tydzień na niemal niezmienionym poziomie w parze z euro Bardziej wspierające otoczenie sprawiło, że aktywa ryzykowne w ubiegłym tygodniu doświadczały wzrostów. Wygląda na to, że globalne obawy dotyczące recesji łagodnieją, szczególnie w strefie euro, lecz nie idzie za tym oczekiwanie silniejszych podwyżek stóp procentowych.

Kurs złotego stabilny przed danymi o inflacji CPI

Zarówno kurs EUR/PLN, jak i USD/PLN dobije do bariery 4,75 zł, tak następnie przez kolejne miesiące 2023 r. Nastąpi jego stabilizacja Partnerem artykułu jest broker Capital.com. Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Końcówka listopada nie szykuje się zbyt dobrze dla globalnych rynków finansowych. Wciąż ostre restrykcje związane z koronawirusem w Chinach doprowadziły do szeregu strajków, które mocno odbijają się na globalnych rynkach finansowych.

Czwartkowa sesja była dość uboga w publikacje makroekonomiczne. W ciagu dnia nie poznaliśmy bowiem zbyt wielu istotnych raportów mogących wpłynąć na kursy popularnych walut. Poznaliśmy jednak raport, na który z niecierpliwością czekali inwestorzy na całym świecie i był to raport, który rzucił zupełnie nowe światło na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej Fed. To też sprawiło, że zmienność na rynku walutowym była całkiem spora, a jej ofiarą ponownie padł dolar amerykański.

wykres usd pln

Dolar, który wyraźnie tracił w ostatnich tygodniach ponownie znajduje się na fali wznoszącej, a przy okazji zyskuje również jen. Z drugiej strony mamy potężne spadki walut Antypodów i oczywiście chińskiego juana. Rynki reagują na informacje z Chin Wciąż bardzo restrykcyjne ograniczenia związane z koronawirusem w Chinach doprowadziły do fali protestów w wielu głównych miastach. Doszło również do starć z policją, co może prowadzić dodatkowo do jeszcze większego zatrzymania aktywności gospodarczej w Chinach. Spekuluje się, że za listopad produkcja najpopularniejszego smartfona na świecie, czyli iPhone’a może spaść w fabryce Foxconn w…

Kurs dolara pozostaje pod presją przez słowa Powella

Była znacząco poniżej konsensusu rynkowego (18,0%) i obniżyła się po raz pierwszy od lutego br. Głównym źródłem zaskoczenia był silniejszy od oczekiwań spadek dynamiki cen w kategorii „nośniki energii”. Spadek dynamiki związany jest też z kategorią „paliwa”, co nie było niespodzianką. Zwiększa się tym samym prawdopodobieństwo, że RPP powstrzyma się przed dalszymi podwyżkami stóp procentowych. – W grudniu inflacja prawdopodobnie będzie nieco niższa niż w listopadzie i dobrze,…

Zapamiętuje wybranie “Nie pokazuj tego komunikatu ponownie” podczas zmiany dostawcy. Zapamiętuje ostatnio wybraną walutę w usłudze ofert społecznościowych (Druga waluta dla sprzedaży). Zapamiętuje ostatnio wybraną walutę w usłudze ofert społecznościowych (Pierwsza waluta dla sprzedaży). Rejestruje unikalny numer użytkownika służący do zbierania statystycznych danych na temat tego, jak korzystasz z naszej strony.

Został on znacząco wzmocniony po opublikowanych w czwartek danych o inflacji z USA. Kurs EURUSD przekroczył poziom 1,03, a to sprzyja złotemu. Co prawda na listopadowym posiedzeniu prezes Fed był bardzo jastrzębi, jednak rynki liczą , że tym razem bank centralny wreszcie zmieni zdanie. Na europejskim rynku walut już od pewnego czasu widzieliśmy próbę odreagowania. Spadek notowań kontraktów na surowce energetyczne w Europie dawał nadzieję na to, że sytuacja w okresie zimowym…

wykres usd pln

Mając na uwadze podejście RPP z ostatnich miesięcy zakładamy, że listopad nie przyniesie zmiany stóp procentowych i stopa referencyjna zostanie utrzymana na poziomie 6,75%. Taki wynik posiedzenia może wywołać presję na złotego, niemniej nie spodziewamy się dużej wyprzedaży waluty. Niezależnie od tego będziemy wypatrywać nowych projekcji makroekonomicznych NBP – mogą wpłynąć na reakcję rynku podobnie mocno lub mocniej niż sama decyzja. Pomimo to dolarowi nie udało się trwale zyskać i zakończył tydzień niżej względem niemal każdej waluty G10 – poza funtem, który z kolei ucierpiał…

Pomimo, że wczoraj można było obserwować próbę wykonania korekty na dolarze, tak amerykańska waluta rozpoczęła dzisiejszy dzień od spadków. O poranku dolar traci najmocniej względem NZD, JPY i AUD, z kolei kurs głównej pary walutowej – EURUSD oscyluje w rejonach poziomu odniesienia. Kursy walut po powrocie amerykanów Brak kapitału z USA oraz właściwie pusty kalendarz makro zaplanowany na dzisiejsza sesję, powinny przemawiać raczej za spokojnym przebiegiem dnia na rynku walutowym. Jedyną kwestią która może zacząć niepokoić rynek, są doniesienia płynące z Chin. Sytuacja pandemiczna w Chinach powoli wymyka się spod kontroli, co rodzi… W przypadku rozwiania nadziei na szybki pivot fedu, dalszego zamykania chińskiej gospodarki oraz eskalacji wojny na wschodzie analitycy przekonują, że za trzy miesiące możemy zobaczyć dolara nawet po 5,27 zł!

Egzotyczne pary walutowe

Dzisiaj rano ta tendencja została przyhamowana. Dlaczego jednak nie widzimy istotniejszej korekty, skoro kolejne istotne publikacje zaczną napływać dopiero od piątku ? Wszystkie informacje przedstawione na stronie internetowej TopBrokers.com, w tym wykresy, kwotowania i analizy finansowe, mają charakter informacyjny i nie zawierają bezpośrednich instrukcji jak inwestować.

Najnowsze na forum Bankier.pl

Polski złoty w ostatnich kwartałach uległ gwałtownemu osłabieniu wobec dolara i euro, co z pewnością nie umknęło uwadze Polaków. Przez kilka dni amerykańska waluta kosztowała więcej niż 5 zł i choć teraz kurs USD/PLN opadł znacznie poniżej tej psychologicznej granicy, to według ekspertów z MUFG, ponownie powrócić może do okolic 5,05 zł jeszcze w tym roku. Z kolei kurs dolara osunął się pod koniec października do…

Dolar amerykański to najważniejsza waluta na świecie, która od kilkudziesięciu lat jest jedyną globalną walutą rezerwową. Aktywa wyceniane w dolarze posiadają inwestorzy i instytucje z całego świata. Waluta ta używana jest także do rozliczeń międzynarodowych, w niej najczęściej wyceniane są także surowce. Dolar amerykański jest jedną z najpopularniejszych walut na świecie. To właśnie z nim najczęściej zestawia się inne waluty, chcąc określić ich wartość, czyli aktualny kurs. Dolara kojarzymy głównie z zielonymi banknotami, choć wiele nominałów zawiera też sporo czarnych elementów.